Pırlanta Carat (ağırlık)

Karat, bir pırlantanın ağırlığını ifade eden bir terimdir. Yirminci yüzyıldan önceki zamanlarda pırlantaların ağırlığı eşdeğer ölçülerdeki küçük keçiboynuzu tohumları ile ölçülürlerdi.  Bugün kullandığımız karat kelimesi, işte bu keçiboynuzu tohumu anlamına gelen “carob seeds” adından gelmektedir.

Karat sözcüğü bazen yanlışlıkla pırlantanın boyutlarını ifade etmek için kullanılır ancak karat aslında bir ağırlık birimidir. Bir karat (200 miligram eşdeğeri) 100 ‘puana’ bölünebilir. 0.75 karatlık bir pırlanta aynı zamanda ’75 puan’ ya da 3 / 4 karatlık bir pırlanta olarak tanımlanabilir.

Kuyumculukta kullanılan ve ABD’de serbestçe satılan pırlantaların çoğu genellikle en fazla bir karat ağırlığındadır. Türkiye’de satılan nişan yüzüklerinde kullanılan pırlantalar, ortalama olarak 1/2 ct’tan daha hafiftirler.

Carat Ağırlık ne anlama gelir ?

Pırlantanın ağırlığı karat ile ölçülür. Karat ağırlığı, pırlantanın en kolay ölçülebilir niteliğidir. “Karat” sözcüğü, eski mücevher tüccarlarının pırlantalarını tartmak için kullandıkları “carob” adı verilen keçi boynuzu tohumundan gelmektedir. Bu tohumların ağırlığı, şaşılacak derecede birbirine benzerlik gösterir. Eskiden 1 karatlık pırlanta, 1 keçi boynuzu tohumunun ağırlığına eşitti. Diamond carat weight scale

Günümüzde ise karat 0.2 gramlık (200 mg) standart bir metrik ölçüdür. Her carat 100 eşit puana bölünür. Örneğin bir çeyrek karat 25 puandır ve 0,25 ct şeklinde yazılır. Türkçe’de bu puanlara “santim” denmektedir.

İki farklı pırlantanın eşit karat ağırlığına sahip olması, aynı fiyatta olmasını gerektirmez.

Çok çok ufak pırlantaların ağırlıkları points (puan) olarak belirtilir. 1 puan da 0.01 carat a eşdeğerdir.

Ağırlık yani carat ile taşın görünür, algılanabilir büyüklüğü arasındaki ilşki pırlanta taşar büyüdükçe değişkenlikleri de büüyür. 0.05 carat bir ufak pırlantada bu pek algılanmaz ama 0.5 carat ve üstü pırlantalarda bu farklılıklar algılanabilir hale gelecektir. Daha sığ kesilmiş bir pırlanta ile ideal kesilmiş pırlanat arasında gözle görülür bir büyüklük hissi olacaktır.

(Ancak sığ kesilmiş bir pırlanta istemezsiniz çünkü parlak olmayacaktır).

Bu 100 kg olan bir kişini ne boyda olduğunu tahmin etmeye benzer. Çok kısa boylu veya çok çok uzun boylu olan bir kişini genel orantılarıfarklı olacaktır.

Aynısı pırlanta için de geçerlidir, en büyük carat ağırlığı genel anlamda en iyi pırlanta anlamına gelmemektedir. Kesim ve oran gibi diğer unsurları da göz önüne almak gerekir. Ağırlıklarına göre büyük gözüken pırlantalar ideal kesim oranlarına sahip olmayabilirler ve bu da parlaklıklarını ciddi şekilde negatif yönde etkiler.

 Diamonds millimeter guage

Carat ağırlığındaki artışlar mm çap olarak aynı oranda büyüklüğe yansımayacaktır. Örneğin 1 carat tan 1.25 carat a artan ağırlık aslında bgöze gelen büyüklük açısından sadece &8 artacaktır. 6.5 mm çaptan 7 mm çapa yükselecektir. Bu mantık size neden güzle görülen iki boy arasında uçurum şeklinde fiyat farkı olabileceğini anlatır.

Karatın büyüklüğünün pırlantanın fiyatına önemli bir etkisi vardır. Diğer tüm özellikleri aynı olan 2 pırlantadan büyük karatlı olan her zaman daha pahalıdır.

Ağırlık olarak diğer pırlantanın 2 kat ağırlığına sahip bir pırlanta fiyat olarak 3-4 hatta 5 kat pahalı olabilir.

Tavsiye: çıplak göz ancak %20 büyüklük farkını ayırt edebilir. Gözün hemen ayrıt edemediği bir büyüklük için daha fazla para vermeyin. Örnek 1.03 carat bir pırlanta alacağınıza 0.99 veya 0.96 carat bir pırlanta alırsanız gözle görülmeyen bir fark için en azından 500-600 dolar kazançlı çıkarsınız.

Tavsiyemiz : Kesinlikle dışarıda bir pırlanta bakacaksanız baktığınız pırlantanın çapının yukarıda verdiğimiz averaj çaplara çok çok yakın olmasını arayın. Bu şekilde ideale yakın bir kesim alma ihtimaliniz yükselecektir.

Hangi büyüklükte pırlanta almalıyım ?

En çok sorulan bu soruya cevap verebilmemiz için bütçenizi ve pırlantayı alacak olan şanslı kişinin beklentilerini bilmemiz gerekmektedir.

Büyüklükteki en önemli faktör “karşılaştırma grubunun” pırlanta büyüklükleri. Karşılaştırma grubu dediğimiz kız arkadaşınızın/nişanlınızın veya eşinizin sosyal çevresi,iş arkadaşları, arkadaşları ve akrabalarıdır. Etraftaki pırlanta büyüklüklerine dikkat ederseniz muhakkak sevindirici bir büyüklükte pırlanta tektaşa karar verebilirsiniz. Onun beklentilerini bu şekilde tam karşılanmış olur.

Genekl kural iki aylık azancınıza eşit bir değer üstüne kuruludur ancak bu sadece bir genellemedir. Uzun yıllar kullanılacak bir pırlanta ürün için mümkün olan en büyük tektaşa gitmeniz sizi çok rahatlatacaktır.

Tavsiyemiz: Alışverişe çıkmadan evvel etrafta kız arkadışınızın/nişanlınızın/eşinizin arkadaşlarının ne büyüklükte pırlanta kullandığına muhakkak dikkat edin. “Keşke daha ufak bir pırlanta alsaydım” diyen kimseyle henüz tanışmadık.


Sizin İçin Doğru Olan Karat Ağırlığı ?

Sizin için en iyi karat numarasının ne olduğuna karar verirken, birçok şeyi düşünmeniz gerekecektir. Birincisi ve en önemli olanı, elbette ki sevdiğiniz kadının beklentileridir. Acaba o hangisine daha çok önem vermektedir: tam olarak “bir karatlık” mı, yoksa “vvs” berraklığı mı ya da belki de “D” rengi? Şayet emin olamıyorsanız yakın bir arkadaşınızdan ya da akrabanızdan fikir edinin. Karat ağırlığını belirlerken, ayrıca, onun kişisel takı stili, parmak büyüklüğü ve nişan yüzüğü için düşündüğünüz diğer faktörlerin de hesaba katılması gerekir.