Pırlanta Satın Alma (Erkeklere Tavsiyelerimiz)

Pırlanta alırken, kadın ve erkek arasındaki fark, en güzel John Gray’in kitabı olan “Erkekler Marsdan, Kadınlar Venüsden” kitabında açıklanmıştır. Bu kadar yıl pırlanta satmanın verdiği deneyimlerde gördük ki, Marslılar  ile Venüslülerin arasındaki fark konu pırlanta olduğunda çok büyüktür.

Beyler eğer karşınızdaki bayanı pırlanta bir yüzükle şoke etmek isityorsanız, bizi dikkatle dinleyin. Size Venüslüler hakkında bilmeniz gereken sırları vereceğiz.

İlk olarak venüslüler sizin ilgilendiğiniz ve aşağıda belirtilen özellikler ile kesinlikle ilgilenmezler.

  • Sertifika
  • Berraklık derecesi
  • Renk derecesi
  • Yatırım değeri
  • Borçlanma ve borçlanma yüzdesi
  • Fiyatı

Konu pırlanta olduğunda Venüslüler aşağıdaki özellikler ile ilgilenirler.

  • Büyük görünüyor mu ?
  • Parlıyor mu ?
  • Dikkatleri uzerine cekiyor mu ?
  • Büyük görünüyor mu ?

Venüslülerin kaliteye değer vermediğini söylemiyoruz. Çıplak gözle siyah nokta görünmediği sürece, koyu sarı renge çalmadığı sürece berraklık derecesi, renk scalası, cilasi, simetri oranları veya hangi dükkandan aldığınız onları hiç ilgilendirmez.

Anlamanız gereken bir şey var. Onlarin büyük olmasını istemeleri konusundaki israrcılıkları, onların aç gözlü veya metaryalist oldukları anlamına gelmez. Bu daha ziyade sizin onlara olan sevginiz büyüklüğü ile birebir orantılı olduğu içindir.

Ebat bayanlar arasındaki “yüzüklerimizi karşılaştıralım” ritueli sırasinda çok büyük önem taşır. Venüslünüze yüzüğü ilk verdiğiniz de , düşündüğü ilk şey bunu herkese nasıl gösterebilirim olacaktır. Gösterdiği herkes kibarca yüzüğün ne kadar güzel olduğunu söylerken aynı zamanda kendi yüzüklerinin ebadı ile karşılaştırma yapacaktır.

Beyler şimdi düşünün, kusursuz bir hanıma kusursuz bir pırlanta almaya gidiyorsunuz (Renk D, IF berraklık). Ama asıl amacınız onun beğeneceği bir pırlanta olmalıdır. Bu da I renk VS2 berraklık ve sizin düşündüğünüzden 2 kat daha büyük olan (sizin kusursuz pırlantanız ile aynı fiyat olacaktır).

Evlilik teklifi için alınan yüzüklerdeki en büyük zorluk, bu olayı hem sürpriz olarak yapmaya çalışmak hemde onun en çok beğeneceği yüzüğü seçebilmekdir. Buradaki problem Venüslünüzün size söylediği sözleri pek kaale almamanız gerekir. Mesela eğer size ” bana çiçek almana gerek yok” derse bunu anlamı çiçekleri gerçekten çok seviyor ve onu çiçekler ile şaşırtmaya devam edin demektir. Çoğu venüslü şımartılmaktan hoşlanır ama size gerçekten hissettiklerini değil, sizin duymayı isteyeceğinizi düşündükleri şeyleri  söylerler.
Venüslüler süprizlerden hoşlanırlarken, aynı zamanda kendilerinin bile tam emin olamadıkları, hangi pırlanta kesimini ve montürünü  en çok sevdiklerini sizin mucizevi bir şekilde bilmenizi beklerler. Günümüzün çoğu bağımsız kadını parmaklarında uzun yıllar takabilecekleri bir mücevher isterler. Bazıları için eğer müstakbel kocaları bu isteklerine aldırmazlar ise, müstakbel olamazlar.

Çoğu Venüslü aslında size hangi ebat ve hangi montürden en fazla hoşlandıklarını size söylemek için can atarlar. Ancak bunun çok atak, açgözlü gözüküceğinden  korkarlar. Bunun yerine “çok büyük olmasına gerek yok” veya “senin seçtiğin herşeyi beğenirim” gibi yorumlar yaparlar.

Şimdi bir dakika düşünün lütfen..

Bir Marslı olarak siz Venüslünüz, sizin için seçtiği stereo sistemi veya bilgisayar oyununu beğenir misiniz ? Pırlanta yüzük, bir Venüslünün her zaman takabileceği ve her baktığında ilk günkü kadar mutluluk duyacağı bir şeydir. Venüslünüzün 12 yaşından beri cüzdanında resmin taşığıdığı hep hayalini kurduğu yüzükden farklı bir yüzük seçmek istemessiniz. Sizin göreviniz kendi beğendiğiniz yüzüğü değil onun hayalindeki yüzüğü almaktır.


Şimdide yüzüğün fiyatından bahsedelim. Doğruyu söylemek gerekirse Venüslü kendisini sizin için bir şans olduğunu düşünmektedir yoksa sizinle nişanlanmayı düşünmezdi zaten. Bu yüzden sizin onu en mutlu edecek bir yüzük ile çıkagelmenizi beklemektedir. Çünkü tüm filmlerde bu şekilde gösterilmektedir. Yüzüğün fiyatını dert etmez çünkü bu sizin ona bir hediyenizdir.

Sizin bütçenizi yapmak onun görevi değildir, bu yüzden önceliği de değildir.

Her ne kadar bu düşünceler size çok yabancı gelsede, unutmayın siz Marlısınız , o Venüslü. Venüslülerin bir yüzük için bunları düşünmelerinin de bir yanlışlık olduğunu düşünen Marslı sayısını bilseniz şaşarsınız. Fakat gerçek şu ki , O bir Venüslü için gayet normal düşünüyor, bunu sadece siz göremiyorsunuz. Aklınızda tutmanız gereken bir tavsiye; Bu Marslı düşünce  ve Venüslü düşünce arasındaki farklardan ilkidir.  Bu farkı ne kadar iyi anlarsanız, ilişkiniz o kadar gelişir.

Venüslünüz ile öylesine dükkanları dolaşırken, dikkatli olmanızı tavsiye deriz. Doğalarından dolayı Venüslüler alışveriş sporunu çok severler. Bir mücevher dükkanında bir yüzüğü gösterdiklerinde bu, o yüzüğü ömür boyu parmaklarında olmasını istiyor demek değildir. Sadece yeni bir modeli size gösteriyorlardır. Tıpkı sizin yeni model bir arabayı fark etmeniz gibi. Yeni bir model arabayı fark etmeniz illa ona sahip olup onu kullanmak istediğiniz anlamına gelmemektedir.

Eğer eşiniz hayyalerindeki yüzüğün modelini defalarca size anlatmakdan sıklımıyorsa, onu tahmin etmeye çalışmayın. Çünkü Marslılar Venüslüler gibi düşünemez. Onun istediği montürü bulun, bütçenizin elverdiği en büyük taşı alın ve sade bir modelle ona sunun ki, herkese gösterebilsin. Daha sonra eğer montür istediği gibi değilse, beraber alışverişe çıkarak onun istediği montürü bulmak için çaba harcayın.