Pırlanta Satın Alma (Kadınlara Tavsiyelerimiz)

Pırlanta alırken, kadın ve erkek arasındaki fark, en güzel John Gray’in kitabı olan “Erkekler Marsdan, Kadınlar Venüsden” kitabında açıklanmıştır. Bu kadar yıl pırlanta satmanın verdiği deneyimlerde gördük ki, Marslılar  ile Venüslülerin arasındaki fark, konu pırlanta olduğunda çok büyüktür.

Hanımlar eğer pırlanta bir yüzük ile şok olmak istiyorsanız, bizi dikkatle dinleyin. Size Marslılar hakkında bilmeniz gereken sırları söyleceğiz.

İlk olarak Marslılar bu alışverişe sizden tamamen farklı bir perspektifle yaklaşırlar. Konu pırlanta olduğunda Marslılar 3 özellikle ilgilenirler,

  • iyi bir yatırım yapmak isterler
  • sizi mutlu etmek isterler
  • sizi hayal kırıklılığına uğratmak hatta daha kötüsü reddedilmekten korkarlar

Bütün bu 3 noktanın toplaminda Marslılar pırlanta alırken ‘toplam panik’ durumuna girerler, çünkü bu oyunu daha önce hiç oynamamışlardır ve riskler çok  büyüktür.

Anlamanız gereken bir husus Marslılar hata yapma korkusu ile hareket etmektedir. Gururları ve size sürpriz yapmak istekleri, size açıkça hangi yüzüğü ömür boyu parmağınızda taşıma istediğinizi sormaya engeller.

Bunun yerine tipik bir Marslı davranışı olarak, olaya direk mantıkla yaklaşmaya çalışırlar (olay halbuki tamamen duygusaldır). Pırlanta yüzük alışverişi olayına Marslılar, hayatta karşılaştıkları diğer problemler ile nasıl  baş ediyorlarsa aynı yolla yaklaşırlar.

Konu hakkında araştırma yapar, bilgileri toparlar ve mantıklı bir karar verirler. Çünkü sizin gerçekte ne istediğiniz hakkında bir fikirleri yoktur, o yüzden olaya iyi yatırım olarak yaklaşırlar.

Mümkün olan en kaliteli pırlantayı almaya çalışırlar, çünkü daha kalitenin daha iyi bir yatırım olduğunu düşünürler (ebattan fedakarlık etseler bile …) sonunda sizin ince narin ellerinizde büyük bir taşın kaba durabileceğini düşünürler.

Marslının ilk durağı genelde yıllardır hep önünden geçtiği ama hiç içeri girmediği bir mücevher dükkanı olacaktır. Vitrindeki bazı pırlanta yüzüklere bakarlar, etiketlerdeki sıfırların kendi arabalarından daha fazla olduğunu görünce paniklerler. Unutmayın hayatlarında ilk defa kendilerinin haricinde birine bu kadar büyük meblağlar harcıyorlar. Tabii ki sizi mutlu etmek isityorlar ama bu kadar pahalı olacağı hiç akıllarına gelmemişti.

Sonunda cesaretlerini toplayıp kuyumcuya pırlanta hakkında bir iki soru sorunca, anlarlar ki pırlanta hakkında hiç bir şey bilmiyorlar. Onlara spor, araba veya muzik hakkında bir şeyler sorsanız çok rahattırlar, çünkü bu onların alanı.

Bir de, onlara beyaz altın, yeşil altın, yuvarlak veya radiant kesim veya yüzük ölçüsü sorun, en ufak bir bilgileri yoktur. Kuyumcu ona 4 C ‘yi (renk-berraklık-kesim-karat) açıkladığında biraz rahatlarlar. Çünkü bunlar mantıklı açıklamalardır. Marslınız, dükkan sahibinin herşeyi bildiğini ve heşeyi Marslının yararına söylediğini zanneder.

Sonuçta, tüm doktorlar doğruyu mu söylüyor ? Sonunda Marslınız kendisinin anlayabileceği ve rahat edebileceği berraklık-renk-kesim-sertifika-florans özellikleri gibi, sizin hiç ilglenmeyeceğiniz özellikleri düşünmeye başlar.

Marslının alışveriş macerası, mücevher dünyasındaki sahte pırlanta veya aslından yüksek sınıflandırılmış pırlantaları öğrenmesi ile daha stresli bir hale gelir. Şimdi ona pahalıya patlayacak bir hata yapma korkusu, alışveriş yapma isteğine gölge düşürmektedir.

Asil önceliklerinin sizi mutlu etme olduğunu unutup, hata yapmamayı öncelikleri yaparlar. Pırlanta hakkında bilgi alabilecekleri bütün kanalları zorlarlar.
Tüm çabalamaları sırasında Marslının kafasında başka bir alarm çalmaya başlar. Ortalama bir pırlanta yüzük üzerindeki etiketin,kendilerini almayı düşündüğü rakamdan en az 2 kat fazla olduğunu anlarlar. Tekrar bir panik dalgası yükselir, hem daha fazla bir bütçe ayırmak zorundalar hemde düşündüklerinden daha küçük bir yüzük almak durumundalar.

Evet hanımlar işte tam bu noktada hayallerinizde yüzüğe sahip olmak için kendinize yardım edebilirsiniz. Eğer Marslınız geçtiği bu zorlu süreci anlarsanız, onun ne kadar yardıma ihitiyacı olduğunu bilirsiniz. Eğer o bu olayın kesin süpriz olması konusunda kesin kararlı ise, nasıl bir yüzükden hoşlandığınızı çeşitli yollar ile ona anlatmaya çalışın. Fakat herşeyden önce nasıl bir yüzüğün sizi memnun edeceğini kesin bilmeniz gerek.

Dükkanları gezin ve aşağıda belirtileri kararlaştırın,

  • Hangi kesim ve büyüklükten hoşlanıyorsunun?
  • Hangi montürü beğeniyorsunuz ? ( tek taş – üç taş ?)
  • Hangi materyali istiyorsunuz ? (beyaz altın – yeşil altın – platin )
  • Yüzük ölçünüz nedir?

Sakın yanlış bilgi vermeyin. Marslıların sizin yüzük hakkında söylediklerinize ne kadar değer verdiğini bilseniz şaşardınız. Eğer vitrinde bir yüzük gösterirseniz, siz o yüzüğü öylesine göstermiş bile olsanız Marslınız bunu o yüzüğü ömür boyu takmak istediğiniz şekilde algılayacaktır.”büyük bir pırlantaya gerek yok” veya “sen ne alsan ben beğenirim” gibi yorumlarınızın alacağınız yüzük üstünde çok büyük etkisi olacaktır.
Hayallerinizde ki yüzük stilini seçtikten sonra bunu Marslınıza bir şekilde belirtin.

Süpriz çok hoştur, ama hayallerinizdeki yüzüğü yıllar boyu parmağınızda takmak için bazı bilgileri Marslınıza bildirmenin bir sakıncası da yoktur. Pırlanta yüzük için çoğu çiftler birlikte alışveriş yaparlar. Evlenmeye ve bir ömür beraber geçirmeye kara vermiş çiftler birlikte yüzük seçmeye gitmenin evliliklerindeki ilk deneyim olarak görürler. Çoğu çift birlikte kuyumcuya giderler, Siz hangi kesim ve hangi modelin daha çok beğendiğinizi bildirirsiniz, bu bilgiyle Marslınız size istediğiniz tarzda bir yüzük alarak yine de süpriz yapabilir.