Pırlanta Tektaş Kontrol Listesi

Pırlanta hakkında o kadar çok bilgi ve kaynak var ki, bu kadar bilgiyi çalışmanız ve okumanız bile sizi epey üst seviyelere taşıyacaktır. Çok bilgi sahibi olursunuz ancak bu yine de sizi fiziksel olarak bir pırlantayı derecelendirmenizde fayda sağlamayacaktır. Yine de doğru noktaları bilir ve neler sormanız gerektiği konusunda biraz bilgi sahibi olursanız adil bir fiyata bir pırlanta mücevher sahibi olma şansınız çok daha yüksek olacaktır.

İşte size, pırlanta mücevherlerin peşine düşmeden önce gözönüne almanız gerekli olan noktalara ait çok kısa bir kontrol listesi ;


Bütçeniz – Ne kadar harcayacağınıza önceden net olarak karar verin ve değiştirmeyin. Nişan veya söz için 1 aylık, evlilik teklifi için 2 aylık kazancınız dengeli bir başlangıç noktasıdır.

Beklentileriniz – Kimin için ne amaçlı alıyorsunuz ? Bu çok çok önemli, büyüklük, renk veya kalite ?

Kendim için alıyorum diyorsanız, kesinlikle mozanit veya amerikan pırlantaya bakın. Çok sıklıkla kullanmayacaksanız NX pırlanta, pırlanta taklitlerinden de çok keyif alacaksınız

Eşime yıldönümü, hediye vs gibi günler için bakıyorsanız yine amerikan pırlanta ve mozanit bakın

Evlilik teklifi yapacaksanız, bütçenizi zorlamadan, taş boyunu ufaltıp doğal pırlantalı tektaşlara bakın. Bu konuda sertifikalı ve etik kurallar çerçevesinde üretilmiş üstünde şaibe olmayan taşlara bakın. Mutluluğunuzun simgesi başkalarının mutsuzluğu olmasın.

Clarity enhanced, color enhanced – dışarıdan müdahele ile iyileştirilmiş doğal pırlantalardan kesinlikle uzak durun,

Savvy- Become knowledgeable! Know how much any diamond should cost and what are the most suitable for wear.

Zaman Çizelgeniz – Planlama çok çok önemli. Son dakikaya bırakmayın. Hız size zarar ettirir. Kendinize yeterli derecede zaman tanıyın, araştırıb öğrenin ve belki de bu arada (teklifte bulunacaksanız) iyi bir fikir de yakalarsınız.

%20 Kuralı – Aynı kalite ve kesimde iki taşa bakıyorsanız unutmayın birini diğerinden gözünüze daha büyük gözükmesi için en az % 20 ağır olması gerekir. Bu genelde %20 kuralı olarak bilinir. Örnek .70 ct bir taş ile 0.78 ct bir taşı ayırmak çok zordur.